صفر تا صد طراحی کمپین تبلیغاتی

کمپین بازاریابی چیست ؟

اول اجازه دهید با مفهوم واژه “کمپین” شما را آشنا کنم. کمپین به معنی تدوین مراحلی برای رسیدن به هدفی از پیش تعیین شده است. به سلسله مراحلی که طی می شود تا در فرد مورد نظر نیاز ایجاد شود و علاقه مند به خرید محصول مورد نظر شود کمپین بازاریابی گفته می شود. البته در این مقاله هدف ما کمپین بازاریابی اینترنتی و ساخت آن است.همانطور که قبلا اشاره کردم در دیگر روش های تبلیغاتی محصول مورد نظر مستقیما تبلیغ می شود. یعنی محصول به صورت آنی به افراد معرفی و پیشنهاد داده می شود. بگذارید با یک مثال مفهوم کمپین بازاریابی اینترنتی و تبلیغات اینترنتی را بازگو کنم.

کمپین تبلیغاتی ، چیزی است که در اکثر مواقع معیارهای دقیق برای ارزیابی اثربخشی آن وجود ندارد یا کمتر به کار گرفته می‌شود.

شرکتها و سازمانهایی که به صورت دائمی برنامه‌های تبلیغاتی گسترده اجرا می‌کنند معمولاً به تدریج به اثربخشی نسبی رسانه ها و تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف پی می‌برند.

اما شرکتها و سازمانهایی که تجربه قبلی ندارند یا به سازمانهای طراح کمپین تبلیغاتی به صورت مطلق اعتماد می‌کنند عموماً در معرض یک خطر جدی هستند.

چطور می‌توانید افراد را به کمپین‌تان علاقمند نمایید؟

تصمیم‌گیری در مورد چیزهایی که باید در کمپین ارائه شود سخت می باشد. در اینجا به چند چیزی اشاره می شود که می توانید در کمپین دیجیتال مارکتینگ ترویج نمایید:

  • ۱. تخفیف ها
  • ۲. دانلود‌ها
  • ۳. رویدادهای آینده
  • ۴. خدمت جدید
  • ۵. مشاوره رایگان
  • ۶. نکات و راهنمایی‌ها
  • ۷. فرصت‌های داوطلبانه
بیشتر بخوانید:  برند اورنس یا آگاهی از برند چیست؟

کمپین بازاریابی چه مزیت هایی نسبت به تبلیغات اینترنتی دارد؟

شاید پیش خود بگویید تبلیغات اینترنتی خیلی ماثر تر است و اینکه توسط روش های تبلیغات اینترنتی خیلی زودتر خرید انجام می شود ولی واقعا این طور نیست! البته در بسیاری از موارد هم ممکن است اینطور باشد.

یعنی تبلیغات اینترنتی باعث فروش های زیادی شود ولی مطمئن باشید کسب و کاری که تبلیغات اینترنتی برای او موفق است یا اعتماد سازی از قبل انجام داده است یا اینکه خدماتی را ارائه می دهد که خاص و جدید است.

مثلا سایتی مثل دیجی استایل  را همه می شناسند و همه منتظر پیشنهاد های جدیدش هستند. خیلی وقت پیش اعتماد سازی های خود را انجام داده است.

در طرف دیگر کمپین تبلیغاتی زیر مجموعه از کمپین بازاریابی است از مطالب بالا متوجه شدیم کمپین تبلیغاتی صورت نمی گیرد مگر آنکه بازار هدف شناخته شده، اطلاعات کامل راجع به محصولات بدست آمده، مزیت های رقابتی آشکار شده و برنامه هایی برای معرفی برند صورت گرفته باشد.

در کمپین تبلیغاتی از رسانه برای افزایش فروش و معرفی یک محصول استفاده می شود اما در کمپین بازاریابی مجموعه از استراتژی های بازاریابی صورت می گیرد تا مخاطب علاوه بر اینکه از برند و محصولات شرکت آگاه شود به استفاده از سبد محصولات شرکت نیز ترغیب شود.

شاید در کمپین های بازاریابی کمی زمان ببرد تا شما به مقصد اصلی تان برسید. ولی باید بدانید در بسیاری از مواقع باید از این روش برای معرفی محصولات جدید خود استفاده کنید. بعضی وقت ها ناچار هستید. ممکن است سرمایه کافی برای تبلیغات نداشته باشید و کسب و کارتان نوپا باشد. این بهترین گزینه برای شماست.

بیشتر بخوانید:  پاسخ به 6 سوال مهم که در ابتدای تبلیغات با آن رو به رو می شوید

یکی از بهترین مزیت های ایجاد کمپین بازاریابی این است که مردم به شما اعتماد می کنند و علاقه مند می شوند تا شما را برای رفع نیاز خود انتخاب کنند. و شاید این شروعی برای جذب مشتریان وفادار باشد. افرادی که علاقه مند به کسب و کار شما می شوند مطمئن باشید همراه همیشگی شما می شوند.

یکی از دیگر مزیت های اجرای کمپین بازاریابی کم هزینه بودن آن است. البته در بسیاری از مواقع همینطور بوده است. همانطور که عرض کردم شما می توانید از طریق نوشتن چندین مقاله نیز یک کمپین بازاریابی هدفمندی را بسازید و از طریق مقالاتی سلسله وار محصول اصلی خود را به کاربرانتان پیشنهاد دهید.

از دیگر مزیت های کمپین بازاریابی این است که حس خوشحالی در مخاطبانتان ایجاد می شود. به خاطر اعتماد سازی های انجام شده و علاقه مند شدن آن ها به کسب و کار و محصول شما با میل و علاقه شخصی خود برای خرید محصول شما دست به کار می شوند. و این بهترین کاری است که شما برای مخاطبانتان می کنید. مطمئن باشید مشتریان خوشحال شما سرمایه هایی هستند که در هر زمانی می توانند برای شما پولسازی کنند.

بازار هدف خود را مشخص کنید

چه تیپ آدم هایی را می خواهید هدف بگیرید؟ اگر وب سایت خود را دارید و از ابزارهای تجزیه و تحلیل اطلاعات مثل گوگل آنالیتیکس استفاده می کنید، می توانید گزارشی تهیه کنید و ببینید چه تیپ آدم هایی از شما خرید می کنند. اگر به تازگی کسب و کارتان را راه اندازی کرده اید، نیاز به کمی تحقیق دارید. رقبایتان را بررسی کنید و ببینید چه مخاطبانی را هدف قرار داده اند؛ ولی نباید همان مخاطبین هدف شما باشند. در واقع شما باید بازار ویژه‌ی خود که آن ها از آن غافل بودند را پیدا کنید.

بیشتر بخوانید:  ترفندهای اینستاگرام : ویرایش پست ها

اول از همه باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید کسب و کار و مشتریان دیگران را هدف قرار بدهید یا نه. شما نمی توانید همه مشتریان را هدف قرار دهید. بازار خاص خود را پیدا کنید. یک کمپین بازاریابی دیجیتال موفق مخاطب خود را به خوبی می شناسد و با خود همراه می کند.

پرسونا کمپین بازاریابی دیجیتال خود را تعریف کنید

برای برند خود یک پرسونا مشتری تعریف کنید؛ به طوری که بتوانید با جزئیات آن ها را معرفی کنید، شغلشان چیست، درآمدشان چقدر است، وضعیت تاهل شان به چه شکل است، سن‌شان چقدر است، چه چیزهایی دوست دارند و یا از آن متنفرند و غیره.

تجارت خود را موبایل محور کنید

در ساخت کمپین تبلیغاتی نتایج تحقیقات اخیر حاکی از آن است که ۵۰٫۳ درصد از ترافیک دریافتی تمام تجارت های الکترونیک از موبایل های هوشمند است. در زمان کنونی، تکنولوژی به سمت و سویی پیش رفته که مردم عملا با موبایل هایشان زندگی می کنند.

اما متاسفانه بسیاری از کسب و کارها هنوز در همان وادی قدیم سیر می کنند و وب سایت موبایلی بسیار ضعیف با سرعت لود اندک به کاربر ارائه می کنند. در نتیجه کاربر ناچار است خرید خود را تا دستیابی به یک کامپیوتر یا لپ تاب به تأخیر بیاندازد و یا این قدر کلافه شود که کلا از خریدش صرف نظر کند. از این روی لازم است که روی ورژن موبایلی سایت خود، حسابی سرمایه گذاری کنید تا خیل عظیم خریداران آنلاین تان را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید