صفر تا صد آشنایی با انواع بازاریابی !!

بازاریابی یا مارکتینگ چست ؟

بازاریابی به عنوان فرایندی مدیریتی – اجتماعی تعریف می‌شود که بوسیلهٔ آن افراد و گروه‌ها از طریق تولید و مبادلهٔ کالا با یکدیگر، به امر تأمین نیازها و خواسته‌های خود اقدام می‌کنند.

برای روشن شدن این تعریف باید ابتدا اصطلاحات مهم نیاز، خواسته، تقاضا، کالا، مبادله، معامله و بازار را بررسی کرد. به عبارت دیگر بازاریابی عبارتست از معرفی محصول جدید یا قدیمی بصورت سیستماتیک یا غیرسیستماتیک به مشتری برای فروش محصول قدیمی یا جدید به مشتری.

در اینجا ذکر دو نکته لازم است. این دو نکته عبارتند از اینکه در بازاریابی دو هدف نهفته است و این دو هدف عبارتند از:

۱) هدف از بازاریابی فروختن محصول است.

۲) هدف از بازاریابی آشنایی مشتری با محصول است.

 

تعریف بازار یابی سنتی ؟

پس از سال هایی که از جنگ گذشت و تقریبا تمامی کشورها به آرامش نسبی رسیدند انجمن بازاریابی آمریکا تعریف جدیدتری را برای بازاریابی ارائه کرد، بازاریابی را به عنوان وظایف یک سازمان تلقی کرد و مجموعه فرایندهای تولید یک ارزش و اطلاع رسانی و تحویل این ارزش به مشتریان را به عنوان تعریف در سال ۱۹۸۵ میلادی ارائه داد، همچنین مدیریت ارتباط با مشتری را در اولویت قرار داده که به نفع سازمان نیز باشد.

آنچه از این دو تعریف برداشت می شود اهمیت ارزش و ارزش آفرینی است که می توانید درک کنید که امکانات تقریبا نسبت به سال ۱۹۳۵ میلادی بیشتر شده و افراد زیادتری در این زمینه در حال رقابت با یکدیگر هستند و بازاریابی جایگاه پیدا کرده است. نکته بسیار مهم دیگری که از این دو تعریف برداشت می شود بکار بردن اصطلاح مشتری به جای مصرف کننده است و اطلاع رسانی و تحویل ارزش هم به معنای ارتباط با مشتری می باشد.

تعریف بازاریابی مدرن

همانطور که میدانید سال ۲۰۰۰ میلادی به بعد، سال تکنولوژی نامیده شده است و تمامی افراد در دنیا به فکر خلق ایده و خلاقیت می باشند. در سال ۲۰۰۴ میلادی انجمن بازاریابی تعریف دیگری برای بازاریابی ارائه داد که از این مفهوم کلی نیز در تعریف خود ارائه کرده است که به قرار زیر است:

بیشتر بخوانید:  تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو را دست کم نگیرید!

بازاریابی باید بر پایه اهداف فردی و سازمانی بنا شود، و به کلیه فرآیندها و برنامه ریزی به منظور شکل گیری، قیمت گذاری و توزیع ایده ها و کالاها باشد.

همانطور که پیش بینی کرده بودیم تنها نکته اصلی در تعریف بازاریابی در سال ۲۰۰۴ همین کلمه ایده و خلاقیت است که می تواند باعث رشد این رشته در این سال شود. دومین نکته در این تعریف استفاده از شکل گیری به جای کلمه تولید است و قیمت گذاری هم به تعریف بازاریابی اضافه شده است. همانطور که میدانید ایده مساوی با پیشرفت در صنایع و علوم است که نیازمندی تمام جوامع بشری به ایده های نو می باشد پس بسیار مهم است که واژه ایده در فضای مارکتینگ راه پیدا کند و نتیجه مطلوبی نیز ایجاد خواهد کرد.

ارکان بازاریابی چیست؟

بازاریابی بر پایه ۴ مقوله اصلی (معروف به ۴P) به شرح زیر استوار است:

  1. کالا یا خدمات (به انگلیسی: Product)
  2. توزیع یا محل (به انگلیسی: Place)
  3. قیمت‌گذاری (به انگلیسی: Pricing)
  4. ترویج (پیشبرد) (به انگلیسی: Promotion)

انواع بازاریابی

در این قسمت از مقاله به برخی از مفاهیم و انواع بازاریابی اشاره خواهد شد.

 

بازاریابی حســی

(Bernd H. Schmitt (1999 مفهوم بازاریابی حسی را در کتاب Experiential Marketing خود مطرح کرده است . او بازاریابی حسی را به عنوان یک مدل بازاریابی و مدیریتی تجربه مدار، یا یک متدولوژی بازاریابی دانسته است که بایستی با توجه به پنج حوزۀ حواس، احساسات، تفکرات، اعمال و ارتباطات، مورد بازبینی قرار بگیرد. مطابق با تحقیقات به عمل آمده توسطand Cui Guohua (2004) Wang Tao ، بازاریابی حسی به ایجاد فضا و طراحی یک سری رویدادها توسط یک شرکت اشاره دارد که در آن مشتریان به بازیگرانی مبدل می شوند تا در یک محیط خاص(طراحی شده) نقش بازی کنند وتجربه ای بیاد ماندنی را بخاطر مشارکت فعال شان بدست آورند و شرکت به این افراد، جایزه بدهد.

 

بازاریابی گازانبری

برای تبلیغات یک برند در کمپین یک شرکت دیگر به طوری که نیاز به صرف هزینه و سرمایه گذاری ندارد.

بیشتر بخوانید:  برند اورنس یا آگاهی از برند چیست؟

بازاریابی محدود

همانطور که از نام این بازاریابی برمی آید بازاریابی محدود است یعنی در مکان نزدیک به تبلیغ محصولات بپردازیم. مثلا استفاده از تکنولوژی بلوتوث یا وای فای برای ترویج محصولات به مشتریان که در نزدیکی شخص تبلیغ کننده قرار دارند، که امروزه زیاد استفاده می شود و حتی با استفاده از این تکنولوژی مبلغی به عنوان تخفیف نیز داده می شود.

بازاریابی کلاود یا ابری

این واژه در مخابرات و انتقال دیتا بسیار بکار برده می شود و در این قسمت از تعریف یعنی بازاریابی از طریق وب می باشد، یعنی با استفاده از شبکه های آنلاین به تبلیغ، ترویج و اشتراک گذاری در بازاریابی استفاده می شود که با توسعه این تکنولوژی بسیار جوابگو نیز است.

بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی می‌تواند با بسیاری دیگر از انواع بازاریابی ترکیب شود. تنها هدف اصلی این نوع بازاریابی روش انگیزشی می‌باشد که توسط آن می‌تواند این نوع برند و یا محصول و خدمات را در ذهن مشتری حک کند و از آن یک تصویر ماندگار ایجاد کند. بازاریابی یادشده روش غیر معمول از بازاریابی‌های سنتی گذشته می‌باشد.

بازاریابی مشارکتی

یکی دیگر از انواع بازاریابی مشارکتی است که دو شرکت با مشارکت یکدیگر برای فروش محصولا و تبلیغ آن به مشتریان با یکدیگر همکاری می کنند که یکی نقش تولید محصول و دیگری نقش تبلیغات را برعهده می گیرد، مثلا در تولید ردیاب هوشمند سلامت دو شرکت گوگل و Fitbit با یکدیگر همکاری کرده و محصول را می فروشند که بسیار هم فروش خوبی داشته اند و این هم روشی بسیار حیاتی در بازاریابی است.

بازاریابی دهان به دهان

در این روش ،شرکت با استفاده از ارتباطات میان مشتریان، پیام خود را به دیگران ارسال می نماید. با توجه به جایگاه ویژه ای که این نوع تبلیغ در سالیان طولانی در استراتژی های بازاریابی داشته است، شرکتها نمی توانند نسبت به آن بی اعتنا باشند.

بازاریابی دهان به دهان یک استراتژی بازاریابی است که مردم را به بازگو کردن پیام بازاریابی به دیگران،بر می انگیزد. این امر می تواند باعث جلب توجه بسیار زیادی به خدمات و یا محصولات مورد نظرباشد.

بیشتر بخوانید:  افزایش رنک گوگل در سال 2020

یک نفر به دونفر می گوید ، آن دو به چهار نفر می گویند، آن چهار نفر به هشت نفر می گویند و … . بازاریابی دهان به دهان نوع خاصی از بازاریابی ویروسی است

معرفی انواع استراتژی بازاریابی
معرفی انواع استراتژی بازاریابی

بازاریابی محتوا

روشی که امروزه خیلی دیده اید و ان هم تولید محتوا در مورد محصول و برند های آن می باشد که در کانال ها و بسترهای آن منتشر می شود. و با این تبلیغات و قرار دادن اطلاعات مربوط به محصول و برند آن مشتری های مختلفی را به سمت خود جذب کرده و حتی نیاز به صرف وقت و هزینه از راه های سنتی فروش و شناخت محصولات نیست.

بازاریابی مفهومی

عضی از افراد با دیدن تبلیغات و محصولات توسط شبکه ها و کانال ها به سرعت آن را کنار می زنند و یا به تعبیری وقتی را برای آن صرف نمی کنند که محصول را ببینند، یکی دیگر از روش های مهم در بازاریابی عصر جدید، بازاریابی مفهومی است یعنی به جای تمرکز بر تبلیغ خود محصول، تمرکز را بر روی معرفی و تبیین یک سبک زندگی قرار دهیم. مثلا در روزهای خاص و زمان های خاص از این نوع بازاریابی مفهومی برای تبلیغ غیر مستقیم کالا و برند خود استفاده کنیم.

بازاریابی دیجیتال

قرن بیست ویکم قرن دیجیتال نیز نامیده می شود یعنی استفاده از تکنولوژی و وسایل دیجیتال نظیر، موبایل، تبلت، کامپیوتر، بیلبوردهای دیجیتالی و … برای آگاهی مشتریان و اطلاع دادن از نوع محصول که همه این موارد نیازمند به وجود اینترنت نیز می باشد و مهمترین روش بازاریابی نیز هست.

بازاریابی وبلاگی یا Blog marketing

بلاگ ها دیگه خیلی وقته که منحصر به نویسنده های شخصی نیست. اکنون برندها بلاگ هایی رو منتشر می کنن تا در مورد صنعت خودشون بنویسن و علاقه ی مشتریان بالقوه ای که برای بدست آوردن اطلاعات در اینترنت می گردند را پرورش دهند.

 

بازاریابی ویدئویی یا Video marketing

در حالیکه قبلا فقط این نوع بازاریابی فقط برای شرکت های تجاری بود، اکنون بازاریاب ها هم به سازندگان و منتشرکنندگان پول پرداخت می کنند تا با تولید ویدئو برای مشتریان اصلی شان، آن ها را سرگرم و آموزش بدهند.

 

 

1 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید